Reklam 1 Alanı

Orhangazi Kivi Üretimi

Kategori : Bitkisel Üretim, Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 24 Kasım 2012

Orhangazi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gürkan Kabul, ”Türkiye’de en önemli kivi merkezi Yalova, ancak Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu nedeniyle Yalova’daki kivi arazilerini satan çok sayıda üretici, yeni üretim alanları için Orhangazi’nin yolunu tutmuş durumda” dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından desteklenen ve AB Mesleki Eğitim Programı (Leonardo Da Vinci) kapsamında hibe alan, Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün ”Kivi Üretiminde Fark Yaratan Metot ve Yöntemler” adlı projesi kapsamında, 11-17 Kasım tarihleri arasında İspanya’ya giden Orhangazi İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gürkan Kabul ve ziraat mühendisi Bender Eraslan ilçeye döndü.
Kivi yetiştiriciliği alanında söz sahibi üreticiler ile bakanlığın teknik eleman ve yöneticilerinden oluşan 16 kişilik ekip, İspanya’nın kivi yetiştiriciliğinin en yaygın olduğu ”Galicia” bölgesinde teknik incelemelerde bulundu.

Orhangazi Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gürkan Kabul, gazetecilere yaptığı açıklamada, İspanya gezisi hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin, kivi üretiminde önemli başarılara imza attığını ifade eden Kabul, ”Türkiye’de en önemli kivi merkezi Yalova, ancak Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu nedeniyle Yalova’daki kivi arazilerini satan çok sayıda üretici, yeni üretim alanları için Orhangazi’nin yolunu tutmuş durumda. Orhangazi iklim bakımından Yalova ile çok yakın olduğu için kivi üretimi konusunda başarılı olmuş bir bölge. Dolayısıyla da burada kivi yetiştiriciliği de her geçen gün artıyor” diye konuştu.

Kabul, geçen yıl Orhangazi genelinde 580 dekar alanda kivi yetiştiriciliği yapıldığını, bu yıl ise alanın 970 dekara çıktını ve kısa süre sonra bin dekarı geçeceğini belirterek, şunları kaydetti: ”Geçmişte birkaç üreticimiz kivi üretimi yaparken, bugün 28 üreticimiz kivi üretimine geçmiş durumda. İspanya’da yaptığımız inceleme gezisi de gösterdi ki, Türkiye olarak biz kivi üretiminde ve ağaç başına ürün alımında İspanya’nın çok önünde yer alıyoruz. İspanya’da dönüm başına 2,5 ton kivi alınırken, Türkiye’de bu rakam 4 tona kadar çıkıyor. Bizim onlardan eksiğimiz örgütlenme. Örgütlenme ve birleşme konusunda ciddi adımlar atılırsa, biz bu konuda bir merkez olabiliriz. Üretim anlamında İspanya’dan iyiyiz, ancak her tarım ürününde olduğu gibi kivi üretiminde de İspanya müthiş bir örgütlenme içinde. Biz de kivi üretiminde bunu yakalamalıyız.”

kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=379980&kn=11&ka=4&kb=11

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :