Reklam 1 Alanı

Sağanak ve dolu kirazı vurdu

Kategori : Bitkisel Üretim, Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 08 Haziran 2012

Ege ve Marmara bölgeleri gibi kirazın erken olgunlaştığı üretim bölgelerinde mayıs ayında etkili olan sağanak ve dolu, ürün hasat dönemini olumsuz etkiledi.

Bursa- Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Salih Çalı, özellikle Ege ve Marmara bölgeleri gibi kirazın erken olgunlaştığı üretim bölgelerinde, mayıs ayında etkili olan sağanak ve dolunun, ürünü hasat döneminde yakaladığını belirtti.

Çalı, bu bölgelerde kirazda çatlama ve yaralanmaların meydana geldiğini, bazı mantar hastalıklarının baş gösterdiğini, bu yüzden hem kalite hem de rekolte kayıplarının yaşandığını vurgulayarak, ”Özellikle ‘erkenci bölgeler’de rekolte düşük, ürün mayıs ayındaki yağmur ve doludan etkilendi. Fungal (Mantari) hastalık gelişimleri de ihracat üzerinde risk oluşturuyor” diye konuştu.

Sağanak ve dolu şeklinde etkili olan yağışların, haziran ayı başından itibaren büyük oranda kesildiğine işaret eden Çalı, şu an için telaşa gerek olmadığını, ancak yağışların devamının, mevcut sıkıntıları daha da artıracağını, üretim ve ihracatta büyük kayıplar yaşanabileceğini dile getirdi.

Çalı, kiraz hasadının değişik rakım ve iklim şartlarına göre, ağustos ayının ilk haftasına kadar devam edeceğini belirterek, bu süreçte rekolteyi hava şartlarının belirleyeceğine dikkati çekti.
Türkiye’nin, 2011 yılında 46 bin 697 ton kiraz-vişne ihracatı gerçekleştirdiğini ve karşılığında 133 milyon 504 bin dolar döviz girdisi elde ettiğini kaydeden Çalı, ”2012 ihracat beklentisi, önümüzdeki dönemdeki iklim etkilerini de dikkate almak kaydıyla 45-50 bin ton olabilir” dedi.

En önemli kiraz üretim bölgeleri; Kemalpaşa (İzmir), Sultandağı (Afyon), Demirci, Salihli (Manisa), Kocaeli, Yalova, Göller Bölgesi, Akşehir (Konya), Yeşilyurt (Malatya) ve Karadeniz kıyıları ve İnegöl, Keles (Bursa) olarak bilinen Türkiye, dünya genelinde de ABD, İran, İtalya ve İspanya ile birlikte üretim ve ihracatta lider ülkeler arasında yer alıyor.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=342868

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :