Reklam 1 Alanı

Sera Üreticilerinin ''Don Nöbeti''

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, - Tarih : 09 Ocak 2013

Kumluca’da çiftçiler, soğuk hava nedeniyle ürünlerinin zarar görmemesi için seralarında ”don nöbeti” tutuyor.

Yurt genelinde yaşanan olumsuz hava şartları, Kumluca ilçesinde sera üreticisi çiftçileri de olumsuz etkiledi. Çiftçiler, seralardaki ürünlerinin soğuk hava nedeniyle zarar görmemesi için ”don nöbeti” tutuyor.

Seralarında dün sabahtan itibaren odun biriktiren çiftçiler, akşam saatlerinde hava sıcaklığının düşmesiyle sobalarını yakmaya başladı. Üreticiler, seralarındaki ürünlerini dona karşı koruyabilmek için sabahın ilk ışıklarına kadar sobaları yaktı. Bazı üreticiler de yağmurlama sistemlerini çalıştırdı. Üreticiler, sabaha kadar sobaların sönmemesi için nöbet tuttu.

Kumluca’ya bağlı Sarıcasu köyünde sera üretimi yapan Mehmet Nacakçı, seralarındaki ürünleri dona karşı koruyabilmek için gündüzden odun hazırlığı yaptıklarını söyledi.

Seralardaki ürünlerin bir yıllık hayalleri ve emekleri olduğunu vurgulayan Nacakçı, geçimlerinin, çocuklarının rızkının seralardaki ürünlere bağlı olduğunu kaydetti.
Akşam saatlerinden itibaren seralarındaki ısının 2 dereceye kadar düşmesiyle sobaları yakmaya başladıklarını anlatan Nacakçı, ”Sabaha kadar ürünlerimizi dona karşı koruyabilmek için sobalarımızı yakıyoruz. Gerçekten çok soğuk bir gece geçirdik. Allah tüm çiftçilerimizin yardımcısı olsun” dedi.

Bir başka sera üreticisi Metin Okan da seralarındaki ürünleri dona karşı koruyabilmek için bazı çiftçilerin soba, bazılarının ise suni yağmurlama sistemi kullandığını kaydetti. Üreticilerin don olduğu gecelerde büyük çileler çektiğini dile getiren Okan, tüm sıkıntıları emeklerini koruyabilmek için çektiklerini bildirdi.

Öte yandan gece saatlerinde seraların kenarlarında bulunan su birikintileri ve yağmurlama sistemlerinden akan suların soğuk nedeniyle buz tuttuğu gözlendi.

Meteoroloji yetkilileri ise gece hava sıcaklığının 1 dereceye kadar düştüğünü, ancak nem nedeniyle hissedilen sıcaklığın eksi 3 derece olduğunu bildirdiler.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=391300&kn=11&ka=4&kb=11

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :