Reklam 1 Alanı

Sertifikalı Organik Bal Üretimi

Kategori : Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 28 Ağustos 2012

Rize’nin Fındıklı ilçesinde üç arıcı tarafından sertifikalı olarak üretilen organik balın kilosu, 150 liradan satışa sunuluyor.

Fındıklı Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Atilla Şanal, Fındıklı ve civarının organik bal üretimi için elverişli ve ideal bir yer olduğunu söyledi.

Şanal, ilçede üç arıcı tarafından organik bal üretimi yapıldığını belirterek, ”Bu arıcılarımız, sertifikalı olarak organik bal üretimi yapıyorlar. Arıcılarımız, bu yıl toplam 670 kilo organik bal ürettiler” dedi.

Organik bal üreticilerinin markalı ve patentli üretim yaptıklarına dikkati çeken Şanal, ”Bu sene hava sıcaklığının mevsim normallerinden değişik seyretmesi dolayısıyla organik bal üretiminde rekolte orta düzeyde oldu. Genel olarak bu yıl hava koşulları, arıcılarımızı olumsuz etkiledi” diye konuştu.

Sertifikalı organik bal üreticisi Yüksel İncegümüş, ilçeye bağlı Yaylacılar köyünde Kaçkar Dağları’nın eteklerinde 800 rakımda, yüzde 70 meyilli arazide üç katlı arı çardağında organik bal üretiyor.

İncegümüş, bu yıl Çamsu mevkisinde 70 kovanla 200 kilo organik bal ürettiğini ifade ederek, ”Rekolte geçen yıla nazaran daha iyi, ancak yine de beklentimizin altında kaldı. Sezon başladığında hava şartları iyi olduğu için bal üretimi çok güzeldi” dedi.

Bölgede haziran ayındaki yağışın ardından, temmuz ayında aşırı sıcakların yaşandığını anımsatan İncegümüş, şunları söyledi:

”Bu da rekoltenin düşmesine neden oldu. Kafkas arısı aşırı sıcakta çalışmıyor. Çalışmayan arı da hazırdan tüketim yapıyor. Rekolte beklediğimiz gibi yüksek gerçekleşmedi. Geçen yıl 200 liradan satışa sunduğumuz organik balın kilosunu, bu yıl 150 liradan satıyoruz. Bu yılki üretim geçen yıla nazaran daha iyi olduğu için fiyatı düşürdüm.”

İncegümüş, organik balın yanı sıra polen ve propolis üretimi de yaptığını vurgulayarak, organik ürün satan firmalarla çalıştığı için satışta sorun yaşamadığını kaydetti.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=361588

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :