Reklam 1 Alanı

Siyah İncirde Geç Gelen Bayram

Kategori : Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 03 Eylül 2012

Uzun raf ömrü, iri ve gösterişli dış görüntüsü, tatlı ve sulu yapısıyla dünyanın en kaliteli inciri kabul edilen Bursa siyah incirinin bayram öncesi düşen fiyatı yeniden yükselmeye başladı.

İncirde ihracat 17 Ağustos’ta başlarken Ramazan Bayramı’nda piyasada daralma kaydedildi. Sıcak hava nedeniyle hızla olgunlaşan inciri toplayacak işçinin bulunmaması da fiyatı iyice düşürdü.

Bayram öncesi hem iç pazarda hem de ihracatta yaşanan durgunluk bayram sonrası hareketlendi. Talebin de yeteri kadar artmasıyla incir fiyatı yükselişe geçti.
Bursa Ziraat Odası Başkanı Sabri Akçalar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hasadın ve ihracatın başladığı ilk günlerde tarlada 3 liraya alıcı bulan incirin fiyatının aniden yarı yarıya düştüğünü söyledi.

Akçalar, bayramdan sonra fiyatların artışa geçmesiyle üreticilerin adeta yeniden bayram yapmaya başladığını belirterek, ”Fiyat, bayramın hemen ardından 2 liraya çıktı. Şu anda bu fiyat gayet iyi. Çiftçiler üründen de fiyatlardan da memnun. Ayrıca piyasanın durumu fiyatların daha da yukarı çıkacağını gösteriyor” dedi.

İncir hasadının 10 Ağustos’ta başladığını dile getiren Akçalar, ”Verim de gayet iyi. Hormon kullanımının sıfırlanması ürünün lezzetini ve kalitesini artırdı. Geçen yıl 14 bin ton ihracat yapıldı. Bu yıl rakamın 15 bin ton civarında seyretmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=363186

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :