Reklam 1 Alanı

Tarımsal Hasıla 62 Milyar Doları Buldu

Kategori : Ekonomi - Etiketler :, - Tarih : 29 Ağustos 2012

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, 2002’de 23 milyar dolar olan tarımsal hâsılanın bu sene 62 milyar dolar seviyelerine geldiğini bildirdi.

Mehdi Eker, Türkiye’nin tarımsal hasıla bağlamında dünyada 7., Avrupa Birliği üyeleri arasında 1. sırada olduğunu da belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürlüğü tarafından alınan 234 yeni ziraat mühendisinin atama törenine katıldı. Törende tarımın ekonomi adına önemini vurgulayan Eker, ziraat mühendislerine sektörün ileri gitmesi için gerekli girdileri anlattı. Bu girdilerin en önemlisinin bilgi ve teknoloji olduğuna işaret etti.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifi’nin tarihine değinen Eker, “150 senelik geçmişe sahip köklü bir kuruluş. Gaye ne? Ortaklar bir araya gelecek, her biri mütevazı bir sermaye ortaya koyacak. Bu sermaye birikecek ve bir güce dönüşecek. Bu güç organize olacak, teşkilatlanacak, örgütlenecek ve bunun arkasında kamunun desteği olacak. Tarım çok stratejik bir sektör ama kamunun gücü arkasında olacak.” dedi.

Tarım sektöründe hizmet veren binlerce kooperatif, milyonlarca üyenin olduğuna dikkat çeken Mehdi Eker, şunları ifade etti: “Her kuruluş gibi bu kuruluş da rasyonel çalışmadığı zaman, idare iyi organize olmadığı zaman zarar eder. Yük alan değil, yük olan kuruluşa dönüşür. Çok uzak değil bundan 10 yıl önce tarım kredi bu noktaya gelmişti. O zaman Türkiye ekonomik krizlerle boğuşuyordu ve dünyanın gerek kredi kuruluşları gerek finans kuruluşları Türkiye’ye ha bire reçete öneriyorlardı. İşte ‘Tarımsal desteklerinizi kaldırın’ hükümete böyle diyorlardı. O hükümette bunların dediklerini yaptılar. Bugün ‘Milliyetçilik’ naraları atanlar, o gün IMF’nin, Dünya Bankası’nın tarımsal destekleme tercihlerine uydular. Çiftçiye yüzde 59, yüzde 68 kredi verir hale geldi. Yetmedi dediler ki tarım kredi kooperatiflerini kapatın.”

Tarım kooperatiflerinin sektör için önemini anlatan Bakan Eker, bu alanda alınan aşamaları 2002 ve 2012 dönemini karşılaştırarak anlattı. Eker, şöyle devam etti: “Bakın 2002 yılında 300 milyon kredi kullandırmış. 2011 yılında 3,9 milyar kullandırmış, yüzde 1200 artış. Verdiği kredinin ne kadarını geri alabiliyorsun, 2002 yılında verdiği 100 liranın 50 lirasını geri alabiliyordu. Yani 300 lira vermiş 150 lirasını geri alabilmiş. Onun için IMF iyi çalışmıyor diyor. 2011 yılında yaklaşık kullandırdığımız 4 milyar lira kredinin geriye dönüş oranı, yüzde 98,5.” Şu an tarım kooperatiflerinin dünyanın başka bir ülkesinde özelleştirme ihalelerine girecek tesisler alacak, onlara ortak olacak kadar büyüdüğünü kaydeden Mehdi Eker, daha evvel bunun hayal bile edilmediğini belirtti.

Tarımda yeni yasal ve destek çalışmaların devam ettiğini dile getiren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, “Tarım kooperatifleri bölgelerde destek politikalarında yer alacak ve çiftçi ile tarımdakilerle daha içli dışlı olacak. Bunlar tabiî ki sadece tarım kredi kooperatiflerinin çalışmaları ile değil, sektörün yeniden yapılandırılması için atılan adımlarla ve uygulanan politikalarla tarım sektörü dünyanın en büyük sektörleri arasına girdi. Bundan 10 sene önce Türkiye’nin tarımsal hâsılası, 23 milyar dolardı. Türkiye, dünyada 11. sıradaydı, Avrupa Birliği ülkeleri arasında da 4. sıradaydı. Bugün Türkiye, 62 milyar tarımsal hâsılaya sahip bir ülke. Yani 23 milyar doların üzerine yaklaşık 40 milyar dolar koydu. Artık dünyada 7. Sıradayız, AB ülkeleri arasında da 1. sıradayız.” ifadelerini kullandı.

Daha önceki yıllarda tarım kooperatiflerine neredeyse hiçbir şekilde teknik personel alımı yapılmadığını anlatan Mehdi Eker, kendi dönemlerinde toplam 18 bin 296 gıda mühendisi, su ürünü mühendisi, ziraat mühendisi, veteriner hekim personeli tarım sektörüne kazandırdıklarını duyurdu.

“2007’DEN BU YANA MAKİNE VE EKİPMANDA YÜZDE 50 HİBE UYGULADIK”

Yine tarımın dünya ile yarışabilmesi için daha da büyümesi için yani modern tarım için en önemli girdilerinden birisinin de mekanizasyon olduğuna temas eden Eker, makine ve ekipmanın önemine dikkat çekti. Bakan Eker, sözlerini şöyle sürdürdü: “Öyle makine ekipmanlar var ki, onları kullanmadan verimliliği yakalayamazsınız. Siz hayvancılık yapacaksınız, süt sağım makinesi olmazsa bu hayvancılığı verimli yapabilir misiniz. 2007’den itibaren tarımda kullanılan 30’un üzerinde makine ekipmanın yüzde 50’sine hibe getirdik. Meyve sebze için yüzlerce soğuk hava deposu yaptık.”

Bakan Eker, sektörün 3 ayağını şöyle açıkladı: “Tarım kredi kooperatiflerinin desteklenmesi, 1.854 kooperatif destekledik. İki bütün çiftçileri makine ekipman yönünden desteklenmesi, yani 200 bine yakın makine ekipmana yüzde 50 hibe desteği verilmesi ve 4 bin 700’ün üzerinde tarıma dayalı sanayi tesisinin kurulması.” Törende daha sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, 234 yeni ziraat mühendisini temsilen 15 mühendise tebligatlarını vererek, hayırlı olsun dileklerinde bulundu.

Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/tarimsal-hasila-62-milyar-dolari-buldu/ekonomi/ekonomidetay/29.08.2012/1588127/default.htm

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :