Reklam 1 Alanı

Tarımsal Verimde Ot İle Mücadele

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, - Tarih : 14 Ekim 2012

Adana Haber City Net Adana’da tarımsal üretimde kalitenin arttırılması ve yabancı otla mücadele çalışmaları kapsamında özel bir firma tarafından üretilen kimyasal ilaçlar, adanalı çiftçilere tanıtıldı.

Adanalı çiftçilere tarımsal üretimlerini attırmaları ve yabancı otla mücadele çalışmaları kapsamında üretilen zirai ilaçlar tanıtıldı.

Adana Çiftçiler Birliği ile Bayer tarafından ortaklaşa düzenlenen bilgilendirme toplantısına yoğun ilgi gösterildi. Adana Çiftçiler Birliği İkinci Başkanı Mutlu Doğru’nun da katıldığı oturumda Bayer tarafından üretilen ve yabancı ot kontrolü sağlayan; ‘Alion’ adlı zirai ilacın tanıtımı gerçekleştirildi. Söz konusu ilaç ile ilgili olarak katılımcılara bilgi veren Ziraat Yüksek Mühendisi Akın Aksoy, farklı bölgelerde yapılan 4-5 yıllık çalışmalar sonucunda dekara sadece 10 mililitre Alion uygulanarak, 6 aya varan bir kontrol periyodunun sağlanabildiğinin gözlemlendiğini anlattı.

Söz konusu ilacın, çıkış öncesi etkili olan bir toprak herbisiti olduğunu dile getiren Aksoy, “Selüloz oluşumunu dolayısıyla da meristem dokularının gelişimini engeller. Hipokotil ile alınarak yabancı otun çimlenmesine ve toprak yüzeyine çıkmasını engeller. Mevcut ot ilaçları ile kıyaslandığında; çok daha geniş bir yabancı ot spektrumuna sahip. Alion, diğer herbistler direnç kazanmış yabancı ot türlerini de kontrol edebiliyor. Bu sayede yabancı ot kontrolü sorun olmaktan çıkarak, çok daha kolaylaşıyor. Uzun etkisi sayesinde daha az yabancı ot ilaçlaması yapılarak, emek ve para tasarrufuna imkan sunuyor” dedi.

Adana Çiftçiler Birliği İkinci Başkanı Mutlu Doğru ise, tarım alanlarında yabancı otların, ürün azalmasının yanında kültürel işlemlerin zamanında ve istenilen etkinlikte yapılmasını engellediğini ifade ederek, bu nedenle de yabancı otlarla ilgili her türlü çalışmayı yakından takip ettiklerini anlattı. Doğru, yabancı otların zehirli tohumları ürüne karışarak insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkilerken, hastalık ve zararlılara da konukçuluk ettiğini de sözlerine ekledi. Tanıtım toplantısı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kaynak: http://www.habercity.net/12_yerel/15874_tarimsal_verimde_ot_ile_mucadele.html

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :