Reklam 1 Alanı

Yeni Eğitim Döneminde Okullarda Süt Dağıtımı

Kategori : Gıda - Etiketler :, - Tarih : 30 Ağustos 2012

Okul Sütü Programı’nın, 2012-2013 döneminde de devam etmesi için çalışma başlatıldı

Okulların açılmasına az bir süre kala, Okul Sütü Programı’nın, 2012-2013 döneminde de devam etmesi için çalışma başlatıldı.

Geçtiğimiz eğitim yılının Mayıs ayında dağıtılan okul sütünün yeni dönemde de devamı konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’ndan görüş alınacak. İlgili Bakanlıklardan alınan görüşler sonrasında, Okul Sütü Programı’nın maliyeti, hangi tarihte başlayıp hangi tarihte biteceği, ne kadar dağıtım yapılacağı gibi ana hatlarının belirlenmesi bekleniyor.

Tarafların mutabakata varması durumunda da bir taslak hazırlanarak Bakanlar Kurulu’nun onayına sunulacak. Kararın çıkmasının ardından da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hangi bölgelere, hangi firmaların süt dağıtacağının belirlenmesi için ihale yapılacak. Okul sütü dağıtımının süt arzının fazla olduğunu dönemde yapılması bekleniyor.

-Sektör, Okul Sütü Programı’nın devamına olumlu bakıyor-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından özel okullar hariç olmak üzere ana sınıfından beşinci sınıfa kadar (beşinci sınıf dahil) ilköğretim okulu öğrencilerine, dengeli beslenme suretiyle gelişme oranlarının artırılması ve mevsimsel süt arzı fazlalığının değerlendirilerek, üretimde istikrarın sağlanması için geçen eğitim döneminde Okul Sütü Programı başlatılmıştı.

Türkiye genelinde 32 bin 574 okula ve 7 milyon 185 bin 21 öğrenciye 200 mililitre süt dağıtımı için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca 12 Nisan tarihinde bir ihale yapılmış ancak 7 kısım halinde gerçekleştirilen ihalede, kısımların tamamı için teklif bulunmadığından ihale onaylanmamış ve yeni bir ihaleye çıkılmıştı. 17 Nisan tarihinde yapılan yeni ihale sonrasında da Türkiye genelinde 4 bölge için teklifler alınmıştı. 2 Mayıs tarihinden itibaren de okullara süt dağıtımı gerçekleştirilmişti.

Öte yandan sektör temsilcileri, Okul Sütü Programı’nın yeni dönemde de devam etmesine gerek öğrencilerin sağlıklı süt tüketimi gerekse arz fazlalığı olan dönemde sütün değerlendirilmesi açısından olumlu yaklaşıyor.

Yayıncı: Selçuk Aval

Yazı kaynağı: http://www.haberciniz.biz/yeni-egitim-doneminde-okullarda-sutu-dagitimi-1611419h.htm

Orjinal Kaynak: AA

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :