Reklam 1 Alanı

ZMO'dan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na Çağrı

Kategori : Diğer - Etiketler :, , , , - Tarih : 22 Aralık 2012

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası resmi siteleri www.zmo.org.tr’den TARGEL ATAMALARINDA “HAKKANİYET VE ADALET” BEKLİYORUZ! başlığıyla yaptıkları açıklamada; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı kadro dağılımlarını yeniden gözden geçirmeye çağırdı. Yaptıkları açıklamanın tam metni ise şu şekilde:

2004 yılında uygulamaya konan 1000 köye 1000 danışman projesi olan “Tarımsal Yayımı Geliştirme Projesi (TAR-GEL)” genç işsizliğin yüksek olduğu ülkemizde Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimler açısından en önemli istihdam kaynaklarından birisidir. Bu nedenle çalışma ve barınma olanakları açısından yaşanan sıkıntılar ve uygulamada karşılaşılan birçok eksik ve soruna rağmen halen Ziraat Mühendisleri ve Veteriner Hekimler açısından en büyük umut kaynaklarından birisini oluşturmaya devam etmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2013 yılında 1044‘ü Mühendis ve 1556‘sı Veteriner Hekim olmak üzere 2.600 TAR-GEL personelinin alımına ilişkin süreci başlatmıştır. İstihdam edilecek personelin % 60‘ının veteriner hekim olarak belirlenmiş olması, Bakanlığın istihdam edilecek personel alımında;

· Ülkemizdeki tarım arazilerinin miktarını,
· Tarımsal alt sektörlerin ekonomi içindeki payını,
· Tarımsal üretimin gereksinim duyduğu meslek alanlarını,
· Bitkisel üretim ile hayvancılık faaliyetleri arasındaki dengeyi,
· Tarımsal işletmelerin ihtisas alanlarını,
· Tarımsal ihracat yapımızı,
· Tarımsal sanayinin hammadde gereksinimini,
· Bölgesel gereksinimleri,
· İşsiz ve atanmayı bekleyen Mühendisler ve Veteriner Hekimlerin sayısal dağılımlarını dikkate almadığını açıkça göstermektedir.

Bilimsel, teknik ve ekonomik ölçütlerin ve bu kapsamda gereksinim duyulan personel ihtiyacının göz önüne alınmadığını, mesleki taassupların ağır bastığını açıkça gösteren bu tutum, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve Bakanlığın yeniden yapılandırılmasına ilişkin 639 sayılı KHK ve sonrasındaki mevzuatlarda görülen, “bakan mesleğine torpil” diye çok kez belirttiğimiz yaklaşımın devam ettiğini ortaya koyması açısından, ülkemiz tarımı adına kaygı vericidir.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nı kadro dağılımını yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz. Kadrolar, objektif ilkelerle ve ülkemiz tarımının TAR-GEL personelinden en yüksek verimi almasını sağlayacak biçimde, “hakkaniyet ve adalet” ölçütleri içerisinde belirlenmelidir.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.

Dr. Turhan TUNCER

Başkan

(Yönetim Kurulu adına)

Yorumlar (2)
 • 22 Aralık 2012 tarihinde MERT ÇELİK tarafından

  önceki alımlarda yüksek ziraat alınırken adeletten bahsetmiyosunuzda şimdimi adeletten bahsediyosunuz?

 • 03 Mart 2013 tarihinde berrin tarafından

  sürekli mühendis alınacakssa neden 2 yılımızı boşa geçirdik artık şu teknikerleride görün

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :