Reklam 1 Alanı

Amerikalılar Bursa Siyah İnciri İçin Geldi

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , , - Tarih : 06 Eylül 2012

Ünü dünyaya yayılan Bursa Siyah İnciri’nin Amerika yolculuğu başlıyor. Bursa Siyah İnciri’nin ABD’ye ihracatı için Bursa’ya gelen Amerika Tarım Bakanlığı yetkilileri, siyah inciri yerinde inceledi.

Bursa’ya gelen ABD Tarım Bakanlığı yetkilileri, bilgilendirme toplantısında, Bursa Siyah İnciri’nin Amerika’ya ihraç imkanları, uygulanan karantina önlemleri ve ihraç izni için atılan adımlar noktasında bilgilendirildi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Tarım Bakanlığı Denetleme Heyeti’nden Devaiah A. Muruvanda, Hala Toubia-Rahme ve Adly Ibrahim yapılan bilgilendirme toplantısının ardından Vali Şahabettin Harput ile Tarihi Valilik Binası’nda görüştü. Bursa Valisi Harput, “Bursamız, siyah incirde hem kalitesi hem de lezzetiyle bir numara. Meyvemizi ABD ve diğer ülkelere pazarlamamız bizim için büyük bir onur. Siyah incirimizin ABD pazarında yer alması bizi oldukça memnun edecektir. Bursa olarak her türlü işbirliğine hazırız. Bu işbirliği de güçlü bir şekilde devam edecek” dedi.

Harput, denetimler neticesinde heyetten gördüklerini ve düşündüklerini açıkça söylemelerini de istedi.

Nar domates ve kiraz da gündemde

Siyah incirin üretim ve paketlenme sürecini yerinde görmek ve bu konuda rapor hazırlamak için Bursa’ya geldiklerini belirten ABD Tarım Bakanlığı yetkilisi Devaiah A. Muruvanda, başta nar olmak üzere domates için de görüşmelerinin olduğunu söyledi. Yetkililerden Adly Ibrahim ise domates ve narı konserve olarak ithal ettiklerini ancak bu ürünlerin taze olarak satın alınması için böcek sorununa azami dikkat ettiklerini bildirdi. Bursa ile ticareti geliştirmek için her türlü işbirliğine hazır olduklarını açıklayan Ibrahim, “Bizim için tabii ki ekonomik şartlar önemli. Ancak bu ticaretin oluşturulması için ekonomik faktörlerin yanı sıra bir de karantina yönünden alınacak önlemler çok önemli. Bizim bu konuda katı kurallarımız var. Bu yüzden Bursa’yı tercih ettik” diye konuştu.

Heyetin Vali Harput’tan sonraki durağı İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Çelik oldu. ABD’li yetkililere alınan karantina önlemleri ve üretim yöntemleri hakkında bilgilerin verildiği ziyarette, Bursa Siyah İnciri’nin herhangi bir ilaç kullanılmadan, üretildiği aktarıldı. Özellikle Bursa Siyah İnciri’nde ‘Akdeniz Meyve Sineği’ görülme ihtimali üzerinde durulduğu görüşmede, bugüne kadar Bursa’da Akdeniz Meyve Sineği ile ilgili bir vakaya rastlanılmadığı ve diğer zararlılar için de gerekli tedbirlerin en ince ayrıntısına kadar alındığı ifade edildi.

Amerikalı yetkililerin son durağı ise Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Bitki Koruma Bölümü oldu. Burada Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Hatice Güler, Bitki Koruma Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ümit Arslan ve bölüm öğretim elemanlarıyla bir araya gelen ABD’li yetkililer, yetiştiricilik sırasında yapılan bitki koruma uygulamaları hakkında bilgiler aldılar.

Kaynak: http://www.bursahakimiyet.com.tr/haber/ekonomi/amerikalilar-bursa-siyah-inciri-icin-geldi-10977.html

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :