Reklam 1 Alanı

Antep Fıstığında Hasat Dönemi

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 05 Eylül 2012

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tarımsal ihraç ürünü Antep fıstığında hasat dönemi başladı.

Ağustos ayının ortalarında baklava yapımında kullanılan ve ”boz fıstık” olarak bilinen ürünün hasadına başlayan çiftçiler, ağustos ayının sonları, eylülün başında da ”kırmızı kabuklu” fıstığı toplamaya çalışıyor.

Sabahın erken saatlerinde işe koyulan çiftçiler, akşam saatlerine kadar fıstık topluyor. Sıcak hava ve ağaçtaki fıstığın sakızı, çalışmaları zorlaştırsa da imece usulüyle yapılan çalışmalar çiftçiyi rahatlatıyor. Eylül ayının sonlarına kadar fıstık toplayan çiftçiler, ürünün bu yıl fazla olduğunu ancak geçen yılki kadar para etmediğini dile getiriyor.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Başkanı Ömer Çelik, bu yıl rekoltenin yüksek olacağını tahmin ettiklerini belirtti. Fıstığın hem boz hem de ”kırmızı kabuklu” olarak toplandığını aktaran Çelik, boz fıstığın baklava ve tatlı yapımında kullanıldığını, diğerinin ise çeşitli gıda ürünlerinin yanı sıra kuruyemiş olarak tüketildiğini ifade etti.

Rekoltenin fazla olmasının çiftçiyi sevindirdiğini ancak pazarda istenilen parayı alamamanın da üzdüğünü anlatan Çelik, ”Bu sene 150 bin ton civarında rekolte tahmin ediyoruz. Bu üç aşağı beş yukarı tutuyor” diye konuştu.

Fıstık üreticilerinden Hayri Kılıç da bir haftadan beri fıstık topladıklarını belirterek, ”Fıstığın kilosu 4,5 ile 6,5 TL arasında değişiyor. 10 yıldan beri fıstık topluyorum. Bu işi yapmak zor” şeklinde konuştu.

Fıstık üreticisi Mehmet Demir ise sıcak havanın işlerini zorlaştırdığını, ürünün para etmemesinin de morallerini bozduğunu ifade etti. Fıstık toplamaya sabahın erken saatlerinde başladıklarını hatırlatan Demir, işlerinin akşam saatlerine kadar devam ettiğini dile getirdi. Fıstığı ailesi ve akrabalarıyla birlikte topladıklarını anlatan Demir, ”Fıstık bu sene fazla ama para etmiyor. Geçen sene 7,5-8,00 TL’ye satılan yaş fıstık, bu sene 5,00 ile 5,5 TL arasında değişen fiyatlarla satılıyor” dedi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=363654

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :