Reklam 1 Alanı

Aşırı Yağışlar Narenciye Üreticisini Üzdü

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 16 Ağustos 2012

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Homurlu, bu yıl yaşanan aşırı yağışların meyvelerin çiçeklenme ve tozlaşma dönemine denk gelmesinin bazı ürünlerde verimin düşmesine sebep olduğunu belirtti.

Adana Çiftçiler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Behçet Homurlu, Çukurova’da 2012 yılı olarak kış şartlarındaki aşırı yağışlardan dolayı bazı narenciye ürünlerinde düşük verim beklediklerini söyledi.

Özellikle İlkbahar aylarında, ağaçların çiçeklenme sezonunda etkili olan soğuk hava, don ve aşırı yağmurların ağaçların köklerinde aşırı rutubete neden olduğunu belirten Homurlu, ayrıca gece-gündüz arasındaki aşırı ısı farklılıklarının da çiçeklerin dökülmesine yol açtığını kaydetti.

Bu yıl Adana’da beklenenin üzerinde bir yağış olduğunu anlatan Homurlu, ”Bu yıl yaşanan aşırı yağışların meyvelerin çiçeklenme ve tozlaşma dönemine denk gelmesi bazı ürünlerde verimin düşmesine sebep oldu. Narenciyedeki yüksek çiçeklenmenin ardından çiçeklerin meyveye dönüştüğü sırada dökülmeler meydana geldi” diye konuştu.

İhracatta çok iyi bir kalite ve öneme sahip Türk narenciye yetiştiricisinin bu durumda büyük sıkıntılar yaşayacağına dikkati çeken Homurlu, her yıl Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yaptıklarını, rekoltede meydana gelecek düşüşlerin ihracatı sıkıntıya sokacağını kaydetti.

İhracatta büyük talebe sahip olan narenciye çeşitlerinin çoğunda bölgesel verim farklılıkları olduğuna işaret eden Homurlu, ”Erkenci portakal çeşidi Çukurova’da bu yıl az tuttu. Geçici ürünlerde geçen seneye oranla daha az meyve tutumu bizleri kaygılandırıyor. Tabi meyve ağaçlarındaki verim sadece iklim kaynaklı değil aynı zamanda bahçe bakımının yapılmamasından da kaynaklanıyor” şeklinde konuştu.

Narenciyede bu sezon yaşanan çiçek dökümlerinin, rakip ülkelerde rekolte düşüklüğünün beklendiği bir dönemde yaşanmasının ayrı bir talihsizlik olduğunu ifade eden Homurlu, narenciyedeki rakip ülkeler olan Arjantin, İspanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki rekolte düşüşlerinin, uluslararası piyasalarda narenciye ürünlerinin daha da değer kazanacağı izlenimini verdiğini fakat meydana gelen çiçek dökülmelerinin bu fırsatı ortadan kaldırdığını dile getirdi.

Greyfurt ve limon gibi ürünlerin üretiminde bir düşüş yaşanacağını ifade eden Homurlu, ”Bu ürünlerin üretiminde bir düşüş olsa da kalitede hiçbir sorun olamayacak aksine kalitesi dünya standartlarında bir yapıya sahip olacak. Az miktarda meyve tutumuyla meyveler daha da büyük olacak. Fakat rekolte düşüşü büyük bir maliyet artışına sebep olacak” diye konuştu.

Bu durumda devletin çiftçiye destek vermesi gerektiğini vurgulayan Homurlu, Çukurova çiftçisinin dünya standartlarında kalite olarak çoğu ülkeden daha iyi üretim yapabildiğini söyledi. Homurlu, Türk narenciyesinde yıllık yaklaşık 4 milyon tonluk bir üretim olduğunu, bu miktarın yüzde 30’unun ihraç edildiğini, geri kalanın ise ülkede tüketildiğini kaydetti.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=359266

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :