Reklam 1 Alanı

Aydın'da 34 Gıda Firmasına 102 Bin TL Ceza Kesildi

Kategori : Gıda - Etiketler :, , , - Tarih : 13 Ekim 2012

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Eylül ayı içerisinde gıda satış, toplu tüketim ve üretim yerlerinde gerçekleşen denetimlerle 34 gıda firmasına 102 bin 115 TL para cezası kesildi.

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce Eylül ayı içerisinde de gıda satış ve toplu tüketim yerleri ile üretim yerleri denetimlerine yoğun şekilde devam edildi. Aydın genelinde faaliyette olan bin 288 adet gıda üretim yeri ile 9 bin 771 adet gıda satış ve toplu tüketim yerine yönelik gerçekleşen denetimlerde Eylül ayında gıda üretim yerlerine toplam 142 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde ise 598 adet denetim gerçekleştirildi. Denetim İzleme Programı, Kalıntı İzleme Programı, şikayet, Yıllık Denetim Programı, zehirlenme ve diğer şikayetlerle ilgili olarak gıda üretim yerlerinden toplam 12 adet, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinden ise toplam 41 adet numune alındı.

Gıda üretim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucu alınan numunelerde mevzuata uygun olmayan 8 adet işletmeye toplam 39 bin 186 TL idari para cezası kesildi. Gıda satış ve toplu tüketim yerlerinde yapılan denetim ve kontroller sonucunda ise mevzuata uygun olmayan 18 adet işyerine toplam 34 bin 434 TL para cezası uygulandı.

“Alo Gıda 174” hattına, Eylül ayı içerisinde satış yeriyle ilgili olarak 25 adet, toplu tüketim yeriyle ile ilgili olarak 24 adet ve üretim yerleriyle ilgili olarak da 31 adet olmak üzere toplam 80 adet şikayet ulaştı. Bu şikayetlere istinaden 3 adet üretim yerine 20 bin 187 TL, 5 adet gıda satış ve toplu tüketim yerine de 8 bin 311 TL olmak üzere toplam 8 işyerine 28 bin 498 TL idari para cezası uygulandı.

Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce gerçekleşen gıda satış, toplu tüketim ve üretim yerlerinde gerçekleşen denetimlerle ilgili olarak yapılan açıklamada; “Yapılan denetim ve alınan numunelere ait bilgiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Gıda Güvenliği Bilgi Sistemi’ne (GGBS) kaydedilmektedir. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün, tüketicilerimizin güvenli ve sağlıklı gıdaya ulaşmaları konusunda denetim ve kontrol faaliyetleri, Gıda Kontrolör ve yardımcılarının oluşturduğu 124 kişilik denetim ekibiyle 24 saat kesintisiz bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Kaynak: http://www.haberler.com/aydin-da-34-gida-firmasina-102-bin-tl-ceza-4011597-haberi/

Yorumlar (1)
 • 17 Ekim 2012 tarihinde özge şene tarafından

  bence süper devam ettirilsin sağlıksız gıda tüketmek istemiyoruz her ilde yapılmalı özellikle istanbulda denetimler sıklaştırılmalı özenle hemdeee
  Aydın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne sonsuz teşekkürler…

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :