Reklam 1 Alanı

Bakan Eker Adanalı Çiftçilerle Görüştü

Kategori : Ekonomi - Etiketler :, - Tarih : 17 Mart 2012

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu başkanlığında, 2. Başkan Mutlu Doğru, Genel Sekreter Oana Çorat, Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Nur Özkan ve Fırat Özkan’dan oluşan heyet, Ankara’ya giderek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile görüştüler.
Çiftçiler Birliği Başkanı Behçet Homurlu, ziyaretleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, Ankara’daki gelişmenin son derece olumlu geçtiğini belirterek, bir takım beklentileri halen devam etse de Türkiye tarımı ve hayvancılığı adına güzel gelişmeler yaşandığını vurguladı.

Homurlu, görüşmede, Bakan Eker’in kendilerini son derece sıcak ve samimi bir ortamda karşıladığını, beklentilerini ve düşüncelerini dinlediğini belirterek, Bakan Eker’e öncelikle Ziraat Bankası kredileriyle ilgili çıkarılan yeni kararname ile ilgili düşüncelerini aktardıklarını anlattı.

Ziraat Bankasının, talep edilen kredinin ana parasının yüzde 30’u yatmadan kredi açmadığını ifade eden Homurlu, şunları söyledi: ”Vadelerde yeniden 24 aydan 18 aya düşürüldü. Bu durumun ödeme güçlüğüne neden olduğunu bildirdik. Ancak, ekonomi kurmayları bu yönde bir karar almışlar. Sıfır faizli kredinin ileride bir dar boğaza sürükleyebileceği konusunda kaygılarını dile getirmişler. Ancak, sayın bakanın ekibi de bunun sosyal bir konu olduğunu, devam etmesi gerektiğini bildirmişler. Sonuçta bir orta yolda görüş birliğine varılmış. Biz de Adanalı çiftçiler olarak genel olarak değerlendirdiğimizde kararnameden duyduğumuz memnuniyeti ve teşekkürlerimizi ilettik. Ayrıca, bu hafta mazot, gübre, toprak analizi ve hububat desteğinin bir bölümü üreticiye ödendi. Bu da yeni dönem ekimin hazırlıklarını yapan üreticiyi sevindirdi. Bu konudaki memnuniyetimizi de dile getirdik. Bunun yanı sıra yeni ekim döneminin geldiğini ve üreticinin ciddi miktarda ekim maliyetlerinin olacağını vurgulayarak, ekim deseninin tespiti için üreticinin prim desteğini bilmek istediğini sayın bakana aktardık. Kendisi de bu konunun Ekonomik Koordinasyon Kurulunda değerlendirildiğini, muhtemelen pazartesi günü açıklanacağını bildirdi.”

Bakan Eker’in, primler konusunda üreticinin kaygıya kapılmaması istediğini belirten Homurlu, ”En azından geçen yıldan az olmayacağını bildirdi. Yani düşen bir miktar olmayacak” dedi.

Bakan Eker’i, 21 Mart’ta yapılacak Adana Çiftçiler Birliği Genel Kuruluna da davet ettiklerini belirten Homurlu, programı uygun olduğunda genel kurula katılabileceği sözünü aldıklarını kaydetti. Homurlu, Ankara’da, Koruma Kontrol Genel Müdürü, genel müdür yardımcısı, bakanlık müsteşar yardımcısı ile de görüştüklerini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1259672&title=adanali-ciftciler-bakan-eker-ile-gorustu

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :