Reklam 1 Alanı

Belçika kadar tarım arazisi kullanım dışı kaldı

Kategori : Genel - Etiketler :, , - Tarih : 13 Şubat 2015

belcika-kadar-tarim-arazisi-kullanim-disi-kaldi

Türkiye’de, 10 yılda 3 milyon hektar alana sahip Belçika kadar tarım arazisi, sanayi, turizm, konut ve madenler için kullanıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 2015 yılını Uluslararası Toprak Yılı ilan etmesiyle daha da önemli hale gelen tarım arazilerinin amaç dışı kullanımı artarak devam ediyor. 10 yılda 2,78 milyon hektar tarım alanı amacı dışına çıkarıldı.

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Konya Şube Başkanı Celil Çalış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bitkilerin gelişmesini sağlayabilmesi için ihtiyaç duyulan en az 40 santimetre kalınlığındaki olgun bir toprak tabakasının oluşumu için 8 ila 40 bin yıl gibi bir zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Tarım topraklarının hızla azalmasının bazen yasal yollarla bazen de yasa dışı uygulamalarla yapıldığını dile getiren Çalış, Türkiye’de 10 yılda Belçika’nın 3 milyon hektar olan toplam toprak potansiyeli yakın arazi miktarının tarım dışına çıkarıldığını vurguladı.

Çalış, tarım arazilerinin korunması, amaç dışı kullanımının önüne geçilmesi ve planlanması amacıyla 2005 yılında Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasası çıkarıldığına işaret ederek, sonuç alınabilmesi için bu yasanın ödünsüz bir şekilde uygulanmasının şart olduğuna dikkati çekti.

– Bu arazilerde neler üretilebilir?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının toprağın önemi ile ilgili hazırladığı kamu spotlarının daha çok kişiye ulaşması gerektiğine işaret eden Çalış, şunları kaydetti:

“TÜİK ve diğer kaynaklardan derlediğimiz verilere göre 10 yılda yani, 2004-2013 döneminde Türkiye 2,78 milyon hektar tarım arazisini üretim dışı bırakmış, kaybetmiştir. Bu rakam, yaklaşık 3 milyon hektar olan Belçika’nın yüzölçümüne yakın. İklim değişikliğinin, kuraklığın, açlık ve yoksulluğun kol gezdiği dünyamızda bu kaybedilen toprağın ne kadar üretim anlamına geldiğini bazı karşılaştırmalarla açıklamak gerekir. 2,78 milyon hektar tarım alanında Türkiye’nin ortalama verilerine göre 7,8 milyon ton buğday, 4,1 milyon ton kuru fasulye üretilebilirdi. 3 milyon ton mercimek elde edilebilirdi.”

– İmar, inşaat, turizm ve sanayi için kullanılıyor

Çalış, tarım topraklarının en çok imar, inşaat, turizm ve sanayiye feda edildiğini belirterek, “Sadece 2011 yılı verilerine göre konut için 124 bin dekar, sanayi için 224 bin dekar, madencilik için 124 bin dekar toprağı elden çıkarmış ve geri dönüşü olmayan bir biçime getirmişiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Yenimeram

Yorumlar (1)
  • 08 Nisan 2016 tarihinde Çağlar CAYVARLI tarafından

    Tarım topraklarının hızla azalmasının bazen yasal yollarla bazen de yasa dışı uygulamalarla yapıldığını dile getiren çalışma Türkiye’de 10 yılda Belçika’nın 3 milyon hektar olan toplam toprak potansiyeli yakın arazi miktarının tarım dışına çıkarıldığını vurguladı.

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :