Reklam 1 Alanı

Bozuk Gıda Üreticileri Teşhir Edilecek

Kategori : Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 25 Mart 2012

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, yeni bir düzenlemeyle bozuk gıda imal eden firmaların teşhir edileceğini açıkladı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, eskiden bozuk gıda imal edenlerle ilgili firma isimlerini ilan edemediklerini, bununla ilgili mevzuatın uygun olmadığını belirterek, ”Yeni düzenlememizde bu var. Önümüzdeki günlerde teşhir edeceğiz. Yani çok kısa süre içinde firma adı verebileceğiz, Bakanlığımızn internet sitesinden” dedi.

Son dönemde artan bal reklamlarını abartılı ve şüpheli bulduğunu kaydeden Bakan Eker, ”Bal ile ilgili biz şu anda çok ciddi piyasa araştırması yapıyoruz, numuneler alıyoruz. Hatasını, bunları tespit ettiğimizde de çok ağır cezalar veriyoruz. Bal reklamlarıyla ilgili olarak da şikayette bulunuyoruz, takip ediyoruz, ürünleri toplatıyoruz. RTÜK’e şikayet ediyoruz” diye konuştu.

Eker, Türkiye’nin tohumculuk sektöründe İsrail’e bağımlı olduğu iddialarına ilişkin olarak şunları söyledi:

”İsrail’e geçen sene yaklaşık 140 milyon dolar tarım, gıda ürünü sattık.Bunun içerisinde tohum da var. İsrail’den aldığımız yaklaşık 27 milyon dolar, onun da içerisinde gıda maddesi var, tarım var, tohum var. Aldığımız belli, sattığımız belli, sattığımız aldığımızdan 4 kat daha fazla. Buna rağmen birileri kalkıp ‘bizi İsrail tohumuna mahkum ettiler, muhtaç ettiler’ diyor. Bu efsane, öyle bir şey yok. Türkiye, bugün tohumculuk sanayinde hamdolsun çok çok iyi bir noktada, dünyada ihracatı giderek artan bir ülke.”

GDO’lu gıda ithal etmedik

Bakan Eker, şu ana kadar GDO’lu gıda ithalatı yapmadıklarını, gıda maddesi de ithal ettirmediklerini söyledi. Eker, bu zamana kadar sadece yem amaçlı mısır ve soya ithalatına izin verildiğini ama bunun asla gıda amaçlı olmadığını ifade etti.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=324602

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :