Reklam 1 Alanı

Çiftçiye 186 Milyon Liralık Destek Ödemesi

Kategori : Desteklemeler - Etiketler :, , , - Tarih : 29 Ağustos 2012

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, tarımsal destekleme ödemeleri kapsamında, kırsal kalkınma, çay budama ve primler olmak üzere çiftçilere toplam 186 milyon liralık ödeme yapılacağını açıkladı.

Ağrı Ziraat Odası açılışına katılan Bakan Eker, burada yaptığı konuşmada destekleme ödemelerine devam edildiğini söyledi. Şimdiye kadar ödemelerde yüzde 90’a ulaştıklarını vurgulayan Bakan Eker; “Türkiye genelinde bu yıl 7 milyar 500 milyon civarında yıl sonuna kadar bir ödeme programımız var. Bugüne kadar yaklaşık yüzde 90’ını ödedik. Bugün ve yarın da çiftçilere 186 milyon TL destekleme yapılıyor. Bunlar prim ödemeleri, kırsal kalkınma desteği ve çayla ilgili. Ödemeler bugün ve yarın çiftçilerin hesabına yatacak.” şeklinde konuştu. Toprak analiz laboratuvarının açılışına da katılan Bakan Eker, bu yıl Doğu Anadolu ile Orta Anadolu’da yer yer kuraklıklar meydana geldiğini belirtti. Kuraklığın etkisiyle çayır otu ve diğer ürünlerde bir azalma meydana geldiğinin altını çizen Bakan Eker; “Bu çok büyük azalma değil. Yani yüzde 10 miktarında bir azalma var. Ama biz yine de tedbirleri alıyoruz. Buradan üreticiye de yetiştiriciye de, özellikle besicilik yapanlara yönelik bir tedbirimiz var. Onlara hayvan başına bir ödeme planladık. Önümüzdeki haftalarda ödemeleri yapılacak. Gerekli tüm çalışmaları yaptık. Hayvan başına 300 liralık bir ödeme planlıyoruz. Bu şekilde özellikle besicilik yapanlara destek olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Bakanlığın yem konusunda yaptığı çalışmalara da değinen Bakan Eker; “Yem ile ilgili olarak da yani ithalatla aşmak suretiyle burada spekülasyon yapanlara, bu işte gerçekten üretici aleyhine davrananlarla mücadele ediyoruz. Amaç hayvancılık yapan kardeşlerimizin daha ucuz bir yem temin edebilmesi. Çünkü hayvancılığın temel bitkisi yemdir. Yem pahalı oldu mu üretici sıkıntıya girer. Ben az önce toprak analiz laboratuarını gezdim ve gerçekten çok güzel. Bu analiz sayesinde toprağımızın hangi gübreye ihtiyacı varsa o gübreyi kullanalım. Gerek hayvancılıkla ilgili gerek yem tedariki gerek hayvan başına ödeme gerekse hayvancılıkla ilgili diğer konularda biz tarımla ilgili desteklerimizi devam ettiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Bakan Eker, daha sonra Ağrı Belediyesi tarafından yaptırılan hayvan borsasının inşaatını da gezerek, yetkililerden bilgi aldı.

Kaynak: http://www.tarim.gov.tr/tr/guncel-haberler/item/814-destekleme.html

Yorumlar (2)
 • 02 Şubat 2013 tarihinde çilem özdoğan tarafından

  2011 yılı buğday ve mısır prim desteği yatmayan illere ödeme yapılacağı açıklanmıştı ödemeler yapıldı mı yapılmadıysa ne zaman yapılacak bilgi verir misiniz lütfen?

 • 02 Şubat 2013 tarihinde haberci tarafından

  Bu konuda bilgim yok maalesef. İl/İlçe müdürlüklerinden sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :