Reklam 1 Alanı

'Doğal Mantar Kalmayacak'

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 12 Eylül 2012

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, , son yıllarda doğal ortamda yetişmekte olan mantarlarda azalma gözlemlendiğini belirtti.

Bunun başlıca nedenleri arasında yanlış ve dikkatsiz yapılan suni gübrelemenin olduğunu dile getiren Karadeniz, şöyle devam etti:

”Bölgemizde oldukça sık görülen ve doğal ortamda yetişen mantarların sayısında ve neslinde bir azalma olduğunu görüyoruz. Özellikle bu aylarda toplanan mantarların çarşı ve pazar yerlerinde hayli az olduğunu gözlemliyoruz. Bunun ilk nedeni bölgedeki fındık üreticisinin yaptığı suni gübreleme ve ilaçlamadır. Çünkü bu gübre ve ilaçlardaki asit ve kimyasal özellikler mantarlara zarar vermekte, mantarın gelişimini engellemektedir. Suni gübrelemenin ve yaban otu ilaçlarının gelişigüzel kullanılması ve sık tercih edilmesi, doğal ortamda yetişen mantarların neslini tüketiyor.”

Artık doğal ortamda yetişen mantarlara sahil ve orta kesimlerde çok az rastladıklarını vurgulayan Karadeniz, ”Artık mantarlar yüksek rakımlı bölgelerimizde yetişmekte. Buralarda da bilinçsizce yapılan gübreleme ve ilaçlama mantarların sonunu getirebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalınmaması için çok dikkatli olunması gerekiyor” diye konuştu.

Prof. Dr. Karadeniz, mantar neslinin azalmasında diğer etkili olan nedenin ise mantarların tamamının doğal ortamdan toplanmasından kaynaklandığını savunarak, şunları kaydetti:

”Maalesef özellikle Ağustos ve Eylül aylarında mantarlar bilinçsizce toplanıyor. Vatandaşlarımız mantarların tamamını toplamamalı. Gelecek yılları da düşünerek özellikle çok olgunlaşmış mantarları ezmek suretiyle toprağa yaymalı ve tohumlanması sağlanmalıdır. Ancak bu böyle olmuyor. Vatandaş doğal ortamda ne kadar mantar görüyorsa topluyor. Buradan anlıyoruz ki mantarı toplayanlar gelecek yılları hiç düşünmüyor.”

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25381420/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :