Reklam 1 Alanı

Gübre ve Yemde KDV İndirimi

Kategori : Desteklemeler - Etiketler :, - Tarih : 10 Şubat 2016

yem-gubre-kdv-indirimi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, KDV indirimi öncesi yem ve gübreye yapılan zammı anlamanın mümkün olmadığını belirterek, “Bizim amacımız üreticiyi desteklemek ama görüyoruz ki burada sanayici daha KDV indirimi onaylanmadan zam yaparak üreticinin KDV indiriminden yararlanmasını ortadan kaldırıyor” dedi.

Bakan Çelik, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yem ve gübre konusunda KDV indirimi ile üreticilerin sorun ve önerilerini dinleyeceğiyle ilgili yaptığı çağrı üzerine, bugün 0 530 104 37 80 no’lu hattan kendisini arayanlarla yaklaşık bir saat süreyle telefonla görüştü.

Üreticilerle yaptığı telefon görüşmesinin ardından bir değerlendirme yapan Bakan Çelik şöyle konuştu: “Bugün yem ve gübredeki KDV’leri konuşacaktık ama hemen hemen her telefona çıkan, özellikle yemdeki KDV indiriminin zamlarla ortadan kalktığını ve üreticiye yansımadığını ifade ettiler. Bizim tespitlerimiz de o istikamette. Bu zam uygulamasını kabul etmek mümkün değil. Bizim amacımız üreticiyi desteklemek; ama görüyoruz ki burada sanayici daha KDV indirimi onaylanmadan zammını yaparak üreticinin KDV indiriminden yararlanmasını ortadan kaldırıyor. Yapmış olduğumuz KDV indirimi ile ilgili yasa şu anda yayımlanmış durumda. Bu yasa ile gübrede yüzde 18, yemde ise yüzde 8’lik bir indirim getirildi. Pratikleri, yansımaları şu anda hem bizi hem de üreticileri ilgilendiriyor. Dolayısıyla söz konusu mağduriyeti gidermek amacıyla gübre ve yemde bir önceki aya göre fiyat durumunun ne olduğuna bakacağız. Ona göre yapacağımız değerlendirmeler sonucunda biz de bir bakış açısı geliştireceğiz.

Gübre satışına yeni düzenleme

Türkiye’de yaşanan terör olaylarından dolayı gübrenin satışıyla ilgili yeni bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Bakan Çelik, gübrenin çıkış noktası ile kullanış zincirindeki bütün halkaları takip edeceklerini belirterek, “Son derece önemli bir düzenlemedir. Yani kim, ne kadar gübreyi nerede kullanıyor, nereden aldı, nereden temin etti? Herkes ruhsata tabi bir şekilde bu zincirin halkasında yer alacak” dedi.

“Belirlenen et fiyatlarını bozmaya çalışan spekülatörlere müsaade etmeyiz”

Et fiyatlarını da değerlendiren Bakan Çelik şunları kaydetti: “Artan et fiyatlarına karşı elimizde ithalat imkânı olmasına rağmen biz onların da talebiyle sanayicilerle, besicilerle, yetiştiricilerle, kasaplarla bir araya geldik. Neden? Çünkü et ithalatının ne kasaplara ne tüketiciye ne besicilere bir faydası yok. Bu doğru bir yöntem değil, aslolan bizim hayvan varlığımızı artırmaktır. Şu andaki maliyetlerimiz belli. O maliyetler çerçevesinde bir tavan fiyatı belirleyip, daha sonra bütün dikkatimizi hayvan varlığımızı artırmaya yoğunlaştırmamız gerekiyor. Ve seçtiğimiz bu yol da doğru bir yoldur. Yoksa biz şu anda et fiyatlarını yapacağımız ithalatla çok daha aşağılara indirebiliriz ama öyle bir durum hayvan varlığımızı tehlikeye sokar. Üreticilerimizi ve besicilerimizi de sektörden çıkmaya götürür. Yani kâr edemeyince ne yapacaksınız, sektörden çıkacaksınız. Hayvanlarınızı veririsiniz, kestirirsiniz, kapatırsınız. Bu doğru bir yöntem değil. Doğrusu ne? Girdileri ucuzlatıp et fiyatlarını ucuzlatmaktır.

Şimdi biz önümüzdeki dönemde yemdeki KDV’yi takip edeceğiz, meraların ıslahını sağlayacağız. Alınan hayvanların daha düşük fiyatla teminini sağlayacağız. TİGEM çiftliklerinde damızlık üretimini artıracağız. Yani üreticiye veya besiciye hayvanları daha uygun şartlarda verebilen bir mekanizmayı hızlandıracak bir çalışmanın içerisindeyiz şu anda. Bunu yaptığınız zaman süreç içerisinde fiyatlarla hayvan varlığı dengelenir. Ama konuya yalnız ithalat olarak bakarsanız; ithal edersiniz ama daha sonra da yeniden daha çok ithalata gitmek durumunda kalırsınız. Şunu da spekülatörler için söyleyeyim: Eğer piyasada bütün aktörlerin belirlemiş olduğu bu fiyatlarla birileri oynamaya kalkarsa bilsinler ki ona müsaade etmeyiz.”

Kaynak: http://www.tarim.gov.tr/Haber/864/Bakan-Celik-Gubre-Ve-Yemde-Ureticiyi-Korumayi-Amacliyoruz

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :