Reklam 1 Alanı

Kadınlar Zeytin Kooperatifi Kurdu

Kategori : Ekonomi - Etiketler :, - Tarih : 08 Mayıs 2013

zeytin kooperatifi

Balıkesir – Kooperatif Başkanı Yasemin Özcan, Burhaniye’de üreten kadın oranının fazla olduğunu, bu potansiyeli değerlendirmek istediklerini söyledi. Üretici kadınların kooperatife dahil olarak, gelir sağlamalarını hedeflediklerini dile getiren Özcan, şöyle konuştu:
“Kadınlar, ürünlerini satabilecekler. Biz de buna aracılık edelim istedik. Zeytin ve yağı ile Burhaniye’nin köylerinde yetişen ürünler, bizim önceliğimiz. Kadınların ürettiği ürünlerin, kooperatif çatısı altında belli bir kalite standardı, hizmeti ve titizliğinde satılmasını amaçlıyoruz. Bu, kadınlarımıza iş imkanı sağlamaktır.”
Kooperatifin kurucu ortaklarından Arzu Aylin Savut da 7 ortakla başladıklarını ve kısa sürede 17’ye ulaştıklarını belirterek, “Şu anda iki çalışma alanımız var. Biri gıda, diğeri el sanatları. Çalışma alanlarımız arttıkça ortaklarımız da artacak. Ortaklık konusunda çok ince kriterlerimiz yok açıkçası. Ortak alırken üreten, üretmeyi bilen ve ürettiklerinin karşılığını paraya çeviremeyen kadınlar, hedef kitlemiz. Gelir düzeyi düşük olanlar” dedi.

Burhaniye Belediyesinin kendilerine tahsis ettiği yerde çalışmalarını sürdüren kadınlar, katılacakları fuarlar için zeytin ve yağı ile çeşitli gıda ürünleri hazırlıyor.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=414514&kn=11&ka=4&kb=11

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :