Reklam 1 Alanı

Kurban Kesmek Dini, Kulak Küpesini İade Milli Vecibedir

Kategori : Gıda, Hayvansal Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 17 Ekim 2012

Her hayvana kulak küpesi zorunluluğu uygulaması ülke genelinde hayvan nüfusunun kontrol altında tutulması açısından çok önemli. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da bu konuda önemli çalışmalar yapıyor. Kesim yerlerinde görevli veterinerler, küpelerin toplanması konusunda birinci derecede sorumlu.

Kurban Bayramı’nda ise kulak küpelerinin toplanması birçok il için büyük sorun. Kayseri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü de kesilen kurbanlıkların küpelerinin geri toplanması konusunda seferberlik ilan etti. Konuyla ilgili afiş hazırlıkları başladı. Her yere asılacak afişlerde ‘Kurban dini bir vecibedir, kulak küpesini iade etmek milli bir vecibedir’ vurgusu yapılacak. İl Müdürü Özkan Kayacan, vatandaşların kesilen kurbanın kulak küpesini il, ilçe müdürlükleri ile köylerde muhtarlıklara teslim etmesi gerektiğini söyledi.

Toplanan küpe numaralarını sistemden düştüklerini anlatan Kayacan, “Böylelikle mevcut hayvan sayısı net görülmüş oluyor. Ayrıca aynı küpenin başka hayvanlarda kullanılması önlenerek devlet ekonomik zarardan korunuyor.” dedi.

Müftülükten rica ettiklerini ve konunun bayram vaazında da dile getirileceğini ifade eden Kayacan, “Kulak küpesinin en çok döndüğü şehir biz olacağız” iddiasında bulundu.

BÜYÜKBAŞ KURBANLIK 2 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMALI

Büyükbaş hayvanların kurban olabilmesi için 2 yaşını doldurmuş olması gerektiğini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Özkan Kayacan, vatandaşları uyardı. Bazı üreticilerin bu konuda sahtekarlık yaptığını söyleyen Kayacan, 2 yaşını dolduran hayvanın ön 2 dişinin düşmesi gerektiği bilgisini verdi. Kayacan, “Bazı uyanık besiciler, yaşı küçük hayvanın ön iki dişini sökerek hayvanını pazara getiriyor. 2 yaşını dolduran hayvanın arkadaki azı dişleri de çıkması gerekiyor. Ancak bunu herkes bilmiyor. Veterinerlerimiz istenmesi halinde vatandaşa bu hizmeti de veriyor.” dedi.

KURBAN TEDBİRLERİ

Kayseri’de bayram öncesi kurban tedbirleri de alındı. Öncelikle valilik tarafından kurban komisyonu oluşturuldu. Komisyon toplandı ve bazı kararlar alarak ilgili kurumlara iletti. En büyük görev ise kurban pazarlarının belirlenmesi noktasında belediyelere düştü. Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile diğer merkez ilçe belediyeleri 30 farklı alanda kurban kesileceğini duyurdu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de kurban pazarlarında ve kesim yerlerinde durmak üzere veteriner hekim görevlendirdi. Pazarlarda her gün 2 veteriner, vatandaşlara alacağı kurbanlığın sağlıklı ya da kurban olup olamayacağı konularında yardımcı oluyor. Ayrıca hayvanların kulak küpesi ile pasaportları da kontrol ediliyor. Küpe ve pasaportu olmayan hayvan için 500 lira ceza kesiliyor. Müdürlük hayvan hastalıklarına karşı sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa da hayvan pazarının ilaçlamasını yapıyor. Bayram günü, kurban kesim yerlerinde de veteriner görevlendirilecek. Bunun için Büyükşehir ve müdürlük veterinerlerine ilaveten dışarıdan hizmet alımı yapılacağı öğrenildi. Kesim yerinin görünen bir kısmına görevli veterinerin ismi ve telefon numarası asılacak ve sıkıntı yaşanması halinde vatandaşlar buradan veterinere ulaşabilecek.

Kaynak: http://www.focushaber.com/kurban-kesmek-dini-kulak-kupesini-iade-milli-vecibedir-yh-188033.html

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :