Reklam 1 Alanı

Mahkumlar cezaevinde organik sebze üretiyor

Kategori : Diğer - Etiketler :, , - Tarih : 08 Temmuz 2012

Eskipazar Açık Cezaevi’nde kalan mahkumların, cezaevi bahçesinde yetiştirmeye başladığı organik sebzeler, hem cezaevinin ihtiyacını karşılayacak hem de piyasada satışa sunulup gelir elde edilecek.

İlçe Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürü Dursun Küçükyılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, mahkumların zamanlarını değerlendirmek için cezaevi ile işbirliği yaptıklarını belirterek, cezaevi bahçesinde domatesten salatalığa, patlıcandan fasulyeye 10 çeşitten fazla ürün yetiştirmeye başladıklarını söyledi.

Sebzeleri bin 500 metrekarelik alanda yetiştirdiklerini ve toprağın çok müsait olduğunu ifade eden Küçükyılmaz, ”Bu sebzeler ürün verdiğinde öncelikle cezaevi mutfağında değerlendireceğiz. İhtiyaç fazlasını ise satarak yine cezaevi için kullanılmasını sağlayacağız.

ahkumlar boş zamanlarında bu işle uğraşıyor. Hepsi de çok yetenekli ve sebzeciliği sevdiler. Kurum olarak biz sadece teknik destek sağladık. Bu sebzeler ayrıca organiktir. Bu projenin asıl amacı mesleği olmayan mahkumlara seracılık iş kolunda eğitim vermek” diye konuştu.

Mahkumlar da seracılığı tahliye olduktan sonra da devam ettirmek istediklerini ifade ettiler.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=349176

Yorumlar (2)
 • 09 Temmuz 2012 tarihinde Şule Topal tarafından

  Ne kadar güzel bir proje ve organik tarımın 7den 70e misali her sahada değerlerdirilmesi mükemmel

 • 13 Şubat 2013 tarihinde Adildoy tarafından

  Bu tür farklı faaliyetlerin yapılması ile cezaevlerinde bulunanlar tüketici durumdan kurtarılıp,üretici konuma yönlendirilmiştir.Güzel bir proje olmuş

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :