Reklam 1 Alanı

Ordu'da tahmini kivi rekoltesi 5 bin tonun üzerinde

Kategori : Ekonomi - Etiketler :, - Tarih : 08 Temmuz 2012

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, ”Fındıktan sonra üreticilerin en çok gelir elde ettiği kivide tahmini rekolte 5 bin tonun üzerinde” dedi.

Uzunlar, Ordu’da kivi üretim alanlarının genişlediğini, buna bağlı olarak rekoltenin de arttığını söyledi.

Ordu’nun kivi üretiminde Yalova ve Rize’den sonra üçüncü sırada yer aldığını ifade eden Uzunlar, ”Bu sezon kivi oldukça iyi görülüyor. İnşallah üreticisini üzmeyecek” diye konuştu.
Kentte rekoltenin geçen seneki rakamın üzerinde olduğunu rahatlıkla söyleyebileceğini belirten Uzunlar, şöyle devam etti:

”Fındıktan sonra üreticilerin en çok gelir elde ettiği kivide tahmini rekolte 5 bin tonun üzerinde. Bu rakama çok iyi diyebiliriz ancak bu bir tahmini rekolte. Bu rekoltenin daha üstü de olabilir, daha aşağısı da. Kivi hasadına kadar ürün aşırı sıcaklardan da etkilenebilir. Hava şartları çok önemli ancak kivi gözlemlerimize göre dalında oldukça sık görülmekte. Bu da bize rekoltenin geçen senenin üzerinde olduğunu göstermekte.”

Kivinin en az fındık kadar kazandırdığına dikkati çeken Uzunlar, şunları kaydetti:
”Kivi, fındık kadar kazandırmaya başladı. Özellikle bölgemizde ilk kivi üretimine başlayanlar bu anlamda ciddi kar etti diyebiliriz. Bunu gören birçok fındık üreticisi arazilerinin müsait olması halinde kivi üretimine geçiyor. Hızla kivi üretimine yönelme görüyoruz. Bu oldukça sevindirici. Ordu’yu fındıkta olduğu gibi kivide de başkent yapmak istiyoruz. Buna hem arazilerimiz müsait hem de coğrafi konumumuz.”

Uzunlar, kivi hasadının fındık hasadının ardından yaklaşık 45 gün sonra başladığını, bu nedenle üreticilerin bakımlarını iyi yapmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=349152

Yorumlar (2)
 • 09 Temmuz 2012 tarihinde Şule Topal tarafından

  Karadeniz’de böyle güzel sağlıklı bir bitkinin yetişmesi çok güzel …Coğrafi konum ve arazilerin kiviye uygun olması büyük avantaj lakin masraflı mı acaba onu düşündüm?

 • 09 Temmuz 2012 tarihinde haberci tarafından

  Bahçe tesislerinin ilk masrafı her zaman için fazla olur. Bitkiye, bakıma vs. göre değişmekle birlikte en erken 2-3 yıl içinde kendini amorti etmeye başlayacak seviyeye gelebilir.

 • Yorum Yaz
  Ad Soyad :
  E-mail :
  Yorum :