Reklam 1 Alanı

Organik Balda Yüksek Rekolte

Kategori : Gıda - Etiketler :, , - Tarih : 08 Mayıs 2013

organik bal miktarı

Fındıklı ilçesinde sertifikalı organik bal üreten arıcılar, mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıkları dolayısıyla balda yüksek verim bekliyor.

Fındıklı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Atilla Şanal, ilçede Ahmet Bakoğlu, Yüksel İncegümüş ve Hasan Kutluata’nın, 350 organik arı kovanıyla sertifikalı organik bal ürettiğini, 3 arıcının ise sertifikalı organik bal üretimine geçiş sürecinde olduğunu belirtti.

Balda organik üretimin son derece önemli olduğunu vurgulayan Şanal, “Organik üretimin yaygınlaşması için arıcılarımıza gerekli desteği veriyoruz. Arıcıları organik üretime geçmeleri için teşvik ediyoruz” dedi.

İlçede 5 binin üzerinde konvansiyonel kovan bulunduğunu dile getiren Şanal, “Bunların içinde kaliteli bal üretip sertifikası olmayan arıcılarımız var. Özellikle kara kovan şeklinde üretilen bal da organiktir ancak sertifikaları yoktur” diye konuştu. Şanal, bu aylarda güneşli gün sayısının fazla olmasından dolayı organik balda yüksek rekolte beklediklerini de söyledi.

‘Bal bol olursa fiyat daha da düşebilir’

Rize Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve sertifikalı organik bal üreticisi Yüksel İncegümüş, organik bal üretiminin konvansiyonel bal üretimine göre daha zor olduğunu belirtti.

Yaylacılar köyü Çamsu mevkisinde 65 kovanla sertifikalı organik bal üretimi yaptığını anlatan İncegümüş, “Organik üretimde arılar, doğada ne bulduysa onunla besleniyor. Konvansiyonel üretimde arılara kek, şeker şurubu, glikoz veriliyor. Bu da balın kalitesini düşürüyor” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda hava sıcaklıklarının yüksek olduğunu, bu şekilde devam etmesi halinde organik balda yüksek rekolte beklediklerini kaydeden İncegümüş, şunları söyledi:
“Ürün organik olduğu için balın satışında sıkıntı yaşamıyoruz. Tüketiciler organik bala ilgi gösteriyor. Balı organik pazarlama şirketlerine toptan satıyorum. Bu yıl balın kilosunu 150 liradan satmayı planlıyorum. Bal bol olursa fiyat daha da düşebilir.”

‘Arılar çok güzel çalışıyor’

Sertifikalı organik bal üreticisi Ahmet Bakoğlu ise organik havza ilan edilen Hemsin Vadisi’nde üretim yaptığını ifade etti. Kışın arılarını Fındıklı ilçesinin Çağlayan Vadisi’nde sakladığını anlatan Bakoğlu, şöyle devam etti: “Bu yıl arılar ilkbahara oldukça güçlü girdi. Hemşin Vadisi’nde doğanın canlanmasıyla arılarımı, organik izole bölge olan Kantarlı köyünün Ezber Deresi mevkisine getirdim. Bugünlerde havaların da sıcak gitmesiyle arılar çok güzel çalışıyor. Sıcağın etkisiyle çiçekler bolca açtı. Kaçkar Dağları eteklerinde, bugünlerde art arda güneşli günler yaşamak zor. Bakir doğasıyla sularıyla endemik bitki örtüsüyle meşhur Kaçkar Dağları eteklerinde ürettiğimiz organik sertifikalı balın pazarlanmasında sıkıntı yaşamıyoruz.”

Bakoğlu, organik üretime 2008 yılında, dönemin Fındıklı Kaymakamı Erkan Kılıç’ın desteğiyle geçtiğini kaydederek, “Bu sürece doğrudan destek veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Atilla Şanal’ın da önemli girişimleri var. Şu anda ilçede 3 organik sertifikalı bal üreticisi var. Bu sayının onlara, yirmilere çıkmasını ben de isterim. Akademisyen değiliz ancak arıcılıkta uygulamaya dayalı tecrübemiz var. Tecrübelerimizin, akademisyenlerin çalışmalarıyla desteklenmesini arzuluyoruz. Organik üretime katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=414314&kn=11&ka=4&kb=11

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :