Reklam 1 Alanı

“Tarımsal sulama sorunu çözülmeli”

Kategori : Bitkisel Üretim - Etiketler :, , - Tarih : 24 Eylül 2017

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Hollanda’nın iki katından fazla büyüklükte 80 milyon dekarın üzerinde tarım alanı olan İç Anadolu, susuzluktan bu alanın yüzde 29,5’ini nadasa bırakmak zorunda kalıyor. İç Anadolu’yu suyla buluşturmak, ülkemize 23,6 milyon dekar tarım alanı kazandırır” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ülkedeki sulama yatırımlarının hızla tamamlanması gerektiğini belirterek, “80 milyon dekar ile Hollanda’nın toplam alanının iki katından fazla tarım alanı olan İç Anadolu, susuzluktan bu alanın yüzde 29,5’ini nadasa bırakmak zorunda kalıyor. İç Anadolu’yu suyla buluşturmak, ülkemize 23,6 milyon dekar tarım alanı kazandırır.” ifadesini kullandı.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, İç Anadolu Bölgesi’ndeki tarımsal sulama sorununa dikkati çekti.

Bölgenin, 237,1 milyon dekar olan ülkenin toplam tarım alanının 80,1 milyon dekarını barındırdığına işaret eden Bayraktar, bunun sadece 52,6 milyon dekarının tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerin ekimi, 1,8 milyon dekarının sebze bahçeleri, 2,1 milyon dekarının meyveler, içecekler ve baharat bitkileri için ayrılabildiğini bildirdi.

Bayraktar, tarım alanlarının efektif şekilde kullanılması gerektiğini belirterek, “Hollanda’nın iki katından fazla büyüklükte, 80 milyon dekarın üzerinde tarım alanı olan İç Anadolu, susuzluktan bu alanın yüzde 29,5’ini nadasa bırakmak zorunda kalıyor. İç Anadolu’yu suyla buluşturmak, ülkemize 23,6 milyon dekar tarım alanı kazandırır.” değerlendirmesinde bulundu.

Tarım alanlarında İç Anadolu Bölgesi’ni, 28,4 milyon dekarla Güneydoğu Anadolu, 27,8 milyon dekarla Karadeniz, 27,7 milyon dekarla Ege, 25,2 milyon dekarla Doğu Anadolu, 24,1 milyon dekarla Akdeniz, 23,8 milyon dekarla Marmara bölgelerinin izlediğini belirterek, “Nadas alanlarında İç Anadolu’yu, 5,8 milyon dekarla Doğu Anadolu, 4,2 milyon dekarla Karadeniz, 1,9 milyon dekarla Güneydoğu, 1,9 milyon dekarla Ege, 1,7 milyon dekarla Akdeniz, 0,9 milyon dekarla Marmara bölgeleri takip etti.” ifadelerini kullandı.

“SULAMA YATIRIMLARI TAMAMLANMALI”

Başta GAP, KOP, DAP gibi büyük sulama projeleri olmak üzere sulama yatırımlarının hızla tamamlanması, nadas alanlarının en aza indirilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, “Arazileri, sulama yatırımları tamamlanamadığı için işleyememek büyük bir israftır. Gelişmiş ülkeler toprağın metrekaresini bile değerlendirmeye çalışırken, Türkiye’nin hala 21,5 milyon dekar alanının sulamaya açılamamasının izahı yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, tarım alanları bakımından illerin durumuna da değinerek, toplam tarım alanında ilk 10’da Konya, Ankara, Şanlıurfa, Sivas, Yozgat, Kayseri, Diyarbakır, Eskişehir, Çorum ve Manisa’nın yer aldığını ifade etti. Bayraktar, toplam nadas alanında Konya, Sivas, Ankara, Eskişehir, Kayseri, Çorum, Kırşehir, Şanlıurfa, Yozgat ve Aksaray’ın dikkati çektiğini bildirdi.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/tarimsal-sulama-sorunu-cozulmeli–ekonomi-2525135/

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :