Reklam 1 Alanı

Tarımsal sulamada ödemeler dekar başına olacak

Kategori : Desteklemeler - Etiketler :, , - Tarih : 27 Nisan 2016

tarımsal sulama ödemeleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçilerin enerji ve sulamadaki sorunlarının çözümüne ilişkin “Üreticilerimizle tarımsal sulamada ödemelerin dekar başına olması konusunda mutabakat sağladık” dedi.

Bakan Faruk Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, GAP Tarımsal Araştırma Merkezi’nde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çiftçilerle yaklaşık 6 saat süren toplantı yaptı.

Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Çelik, sulamada kalıcı çözümün, birkaç yıl içerisinde tamamlanması planlanan sulama kanalları aracılığıyla sağlanacağını söyledi.

Tarımsal sulamayla ilgili bazı yanlış bilgilendirmelerin bulunduğunu vurgulayan Çelik, “Herkes öncelikli olarak sayacı takacak. Çiftçilerimizin, dekar bazında tarımsal sulamada ödeme yapılmasıyla ilgili talebi oldu. Sayaç takmak kaydıyla üreticilerimiz pamukta 20 lira tavan, mısırda 11 lira tavan, buğdayda 15 lira tavan olmak üzere bir ödeme cetvelini de çiftçilerimizle paylaştık. Üreticilerimizle tarımsal sulamada ödemelerin dekar başına olması konusunda mutabakat sağladık. İnşallah sayaçlarda takılınca burada az oranda elektrik kullanma durumu olursa bu durum çiftçimize olumlu yansıyacak.” diye konuştu.

“Sorunumuzu karşılıklı uzlaşma içinde çözdük”

Çelik, destekleme konusunda üretici ile firma arasında sorun olmaması için tarımsal desteklemelerden “enerji payı” kesintisi yapılmasını kararlaştırdıklarını bildirerek, “Tarımsal destekleme kalemimize bakanlık olarak enerji gideri kalemini de koyacağımızı üreticilerimizle paylaşmış olduk. Her bölgede üreticilerimizin kafasını karıştıran unsurlar var. Çiftçimiz devletine ve milletine bağlıdır, onlara gereksiz yakıştırmalar ve iftiralar atanlar var. Çiftçimiz helal lokmanın peşindedir, alın teriyle geçimini temin etmenin peşindedir. İklim şartları ve diğer şartlar zordur. Karşılıklı uzlaşma içerisinde geçmiş dönemde olduğu gibi bugün de bakanlarımızın desteğiyle memnuniyet içerisinde sorunumuzu çözerek ayrıldık” ifadelerini kullandı.

“Tarafların memnun olduğu süreç oldu”

Bakan Berat Albayrak da enerji ve sulamada yaşanan sorunun uzun süredir Türkiye gündemini meşgul ettiğini hatırlattı.

Bölge çiftçisiyle yaptıkları toplantıda kritik kararlar aldıklarını belirten Albayrak, şöyle konuştu:

“Üç tarafında kaybettiği senaryoda hem çiftçimiz kaybediyor hem firma kaybediyor hem de kamu olarak biz kaybediyoruz. İnşallah önümüzdeki birkaç yıllık planlamayla tarımsal sulama noktasında toprakların verimli kullanılması için en önemlisi de enerjiyi tasarruflu kullanma noktasında kritik kararlar aldık. Her tarafın memnun olduğu bir süreç oldu, kazan kazan süreci oldu. Sayaç takılarak bundan sonraki süreçte topraklarımızın daha verimli ve tasarruflu olmasıyla daha iyi bir tarım politikasının ortaya konulmasını sağlayacak. Önümüzde ara kanalların da tesisiyle birlikte Güneydoğu bölgesi için hem istihdam hem ekonomi anlamında çok güzel bir sürecin de başlangıcı olacağını düşünüyorum.”

“Sulamaya 4 katrilyonluk yatırım”

Veysel Eroğlu ise çiftçilerle çok faydalı bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Kuyudan sulama yapılan tarımsal arazilerde ciddi bir enerji maliyetinin bulunduğunu belirten Eroğlu, maliyetin düşürülmesi için bir an önce cazibeli sulama sistemini devreye koymayı hedeflediklerini ifade etti.

Bölgeye yaklaşık 2 milyar liralık yatırım yapmaya hazırlandıklarını bildiren Eroğlu, “Bakanlık olarak 4 katrilyondan fazla sulamaya yatırım yaptık, pek çok projeyi bitirdik. Şu anda Atatürk Barajı’ndan aldığımız suyu Şanlıurfa’dan Mardin’e kadar giden dev bir ana kanalla 221 kilometre uzunluğunda suni bir nehir gibi ulaştırıyoruz. Kızılırmak Nehri’nin debisi kadar şu anda Şanlıurfa’dan Mardin’e su akıyor, bu muhteşem çalışma bitti. Suruç Ovası’na su götürmek için dağları deldik 17 kilometreyi aşkın sulama kanalı yaptık. İnşallah diğer ova sulamalarını da yapıyoruz. Mardin ve Kızıltepe ovalarının sulanması gerekiyor onu da bu dev kanal ile sulayacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.tarim.gov.tr/Haber/946/Tarimsal-Sulamada-Odemeler-Dekar-Basina-Olacak

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :