Reklam 1 Alanı

Türkiye Kuraklık Riskiyle Karşı Karşıya

Kategori : Diğer - Etiketler :, , - Tarih : 09 Ocak 2013

Düzensiz bir yağış rejimine sahip olan Türkiye, yağışlardaki değişkenlikler nedeniyle kuraklık riskiyle karşı karşıya kalıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı, ”Türkiye’nin 2011-2012 Tarım Yılı Kuraklık Analizi” raporuna göre, Türkiye’de çok farklı iklim özelliklerine sahip bölgelerin bulunmasının aynı dönemde hem kuraklık hem de nemliliğin yaşanmasına neden olabildiği belirtilerek, bunun sonucunda da aynı tarım yılı içerisinde, bitkisel üretimde, kimi bölgelerde üretim artışı meydana gelirken kimi bölgelerde üretimde azalma görüldüğü kaydedildi.

Yıllık yağış ortalamasının 643 milimetre olduğu Türkiye’de, 2011-2012 dönemini 660 milimetrelik yağışla tamamlayarak normale göre yüzde 3’lük bir artış olduğu ifade edilen raporda, son 51 yıl dikkate alındığında en kurak tarım sezonunun 477 milimetre ile 1972-73 döneminde, en yağışlı sezon ise 840 milimetre ile 1962-1963 döneminde yaşandığına vurgu yapıldı.

Bölgelere göre bu yıl kuraklığın, daha çok Türkiye’nin Orta ve Doğu kesimlerinde kendisini hissettirdiği, Güney ve Batı Bölgelerde ise normal düzeyde yağış aldığı kaydedilen raporda, yağışlarda en fazla düşüşün yüzde 17 ile Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaşandığı bildirildi.

”Ege ve Akdeniz bölgelerinde yağışlarda artış yaşandı”

Raporda, yağışların, İç Anadolu Bölgesi’nde yüzde 10, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ise yüzde 1 oranlarında düşüş gösterdiğine yer verilerek, yağışlarda, Ege Bölgesi’nde yüzde 17, Akdeniz Bölgesi’nde ise yüzde 15 oranında artış görüldüğü ifade edildi.

Söz konusu raporda, 2011-2012 tarım yılındaki 12 aylık dönemde, Karadeniz Bölgesi’nin doğusu ve orta iç kesimleri, İç Anadolu Bölgesi’nin ortası ile kuzeybatısı hariç tamamı, Akdeniz Bölgesi’nin doğusu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kesimleri ile güneydoğusu, Bitlis ve Van hariç Doğu Anadolu Bölgesi’nin tamamı ile lokal olarak da Burdur ve Tekirdağ civarlarında değişen şiddetlerde kuraklık yaşanırken, Türkiye’nin güneyi, batısı ve Orta Karadeniz civarlarında ise 12 aylık dönemde nemliliğin hakim olduğu vurgulandı.

Marmara Bölgesi’nin orta ve kuzeyi, Karadeniz Bölgesi’nin batısı ile doğusu, İç Anadolu Bölgesi’nin Kırıkkale-Niğde hattı hariç tamamı, Akdeniz Bölgesi’nin doğusu ile iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin orta kesimleri ile güneydoğusu, Ağrı-Van hattı ile Elazığ hariç Doğu Anadolu Bölgesi’nin tamamında söz konusu dönemde değişen şiddetlerde ”tarımsal kuraklığın” hakim olduğuna yer verilen raporda, buna karşın, Ege Bölgesi, Akdeniz Bölgesi’nin kıyı kesimleri ile Karadeniz Bölgesi’nin orta kesimlerinde ise nemlilik yaşandığı belirtildi.

Raporda, söz konusu değerlendirmelere göre, 2011-2012 tarım yılında meteorolojik faktörlerin, tarımsal üretimi genelde olumlu etkilediği, orta ve doğu bölgelerde ise olumsuz yansımalar gösterdiği bildirildi.

”En fazla kayıp kuru soğanda”

Raporda, 2011-2012 tarım yılında bazı bölgelerde yaşanan kuraklık nedeniyle kimi ürünlerde kayıpların meydana geldiği belirtildi.

Yaşanan kuraklığın etkisiyle zarar oluşan bazı ürünler ve bir önceki yıl üretim değerlerine göre kayıp oranları, kuru soğanda yüzde 22.1, buğdayda yüzde 7.8, arpada yüzde 6.6, şeker pancarında yüzde 7.0, pamukta yüzde 10.1, portakalda yüzde 4.0, üzümde yüzde 2.6 oldu.

Bunun yanında çoğu bölgede yaşanan olumlu iklim koşulları etkisiyle bazı ürünlerin üretim miktarlarında artış yaşandığı ifade edilen raporda, bu ürünlerden kayısıda yüzde 16.9, mısırda yüzde 9.5, şeftalide yüzde 12, kırmızı mercimekte yüzde 7.9, karpuzda yüzde 4.1, patateste yüzde 3.9, nohutta yüzde 6.3, ayçiçeğinde yüzde 2.6 ve domateste yüzde 3.1 artış olduğu vurgulandı.

Buğday veriminde en fazla düşüş Konya’da

Türkiye’nin 2011-2012 Tarım Yılı buğday verimlerinde ise Marmara, Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile batı Karadeniz’de verimlilik normal seviyede kaldı.
Rapora göre, orta ve doğu kesimlerde yüzde 33’e varan düşüşler görülürken, Orta Anadolu’da buğday verimlerinde ciddi azalma meydana geldiği kaydedildi.
Buğday verimlerinde en fazla düşüş yüzde 33 ile Konya’da yaşandı.

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=389230&kn=11&ka=4&kb=11

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :